سیترابن

استخوان های سالم و قوی
کلسیم سیترات، منیزیم دریایی، ویتامین D₃ طبیعی
با ترکیب محافظ کلیه

سیترابن
سیترابن مکمل غذایی ویژه، محتوی کلسیم سیترات، منیزیم دریایی، و همچنین ویتامین Dз طبیعی است. کلسیم و منیزیم دو ماده ضروری برای ساخت و استحکام استخوان ها و دندان ها هستند.
کلسیم نقش حیاتی و بسیار مهمی در ساختار بدن، عملکرد طبیعی سلول ها، اعصاب، عضلات و استخوان ها دارد. اگر میزان کلسیم در خون کاهش پیدا کند، بدن با تجزیه استخوان، از کلسیم ذخیره شده در آن استفاده خواهد کرد و اگر این عمل ادامه پیدا کند منجر به ضعیف شدن و کاهش تراکم استخوان خواهد گردید. بنابراین مصرف کافی کلسیم برای ساخت و حفظ استحکام استخوان ضروری است. یون سیترات با ترکیب شدن با کلسیم دفع شده از ادرار و ایجاد حالت محلول، و همچنین با قلیایی کردن ادرار از رسوب کلسیم ادرار و تشکیل سنگ های کلیوی پیشگیری می کند. ترکیب کلسیم سیترات برای افرادی که به علت مشکلات گوارشی و یا مصرف داروهای آنتی اسید مانند رانیتیدین و امپرازول نمی توانند از سایر ترکیبات کلسیم استفاده کنند بسیار ایده آل بوده و براحتی تحمل می شود.
میزان تراکم استخوان ها با مقدار منیزیم بدن ارتباط بسیار نزدیکی دارد. بدن انسان برای تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن به منیزیم نیازمند است. اگر ویتامین D در بدن به فرم فعال تبدیل نشود، نمی تواند سبب جذب بهتر کلسیم شود و جذب کلسیم از روده کاهش می یابد. علاوه بر این، وجود منیزیم کافی در بدن برای ترشح هورمون کلسی تونین نیز الزامی است. کلسی تونین هورمونی است که از غده تیروئید ترشح شده و از تحلیل رفتن استخوان و کاهش تراکم استخوان جلوگیری می کند. منیزیم به نحو مطلوبی خطر تشکیل سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم را کاهش می دهد و مصرف مقادیر بالاتر منیزیم بطور چشمگیری با کاهش خطر سنگ های کلیوی همراه است. میزان منیزیم استخوان ها با افزایش سن رو به کاهش می گذارد.
تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد هر چه مقدار ویتامین D در بدن کمتر باشد احتمال شکستگی استخوان ها بیشتر است. در یک مطالعه بالینی مشاهده شد 77% بیمارانی که به شکستگی استخوان ناشی از حوادث دچار شدند، ویتامین D کمتری داشتند.
دریافت روزانه کلسیم و منیزیم همراه با ویتامین D₃ در مقادیر توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، به عموم مردم و خصوصاً به گروه های در معرض خطر مانند کودکان در سنین رشد، زنان باردار و شیرده، زنان در دوران یائسگی و بیماران مبتلا به پوکی استخوان تاکید می شود.
موارد مصرف
سیترابن با دارا بودن ترکیب کلسیم سیترات و منیزیم، برای بیماران مستعد به سنگ کلیه و مصرف کنندگان داروهای آنتی اسید بسیار مناسب است.
- کمک به بهبود پوکی استخوان
- کمک به دریافت کلسیم، ویتامین D و منیزیم لازم در سنین رشد و نمو
- کاهش پوکی استخوان در سنین منوپوز
- کمک به دریافت کلسیم، ویتامین D و منیزیم لازم در بارداری و شیردهی
- پیشگیری از پوکی استخوان در مصرف کنندگان داروهای خاصی که سبب پوکی استخوان می شوند مانند کورتون، فنوباربیتال، فنی توئین، ...
- بهبود سلامت عضلات و استخوان ها
- کاهش گرفتگی عضلات
- کاهش علائم PMS
- کاهش یبوست
روش مصرف
روزانه یک تا دو عدد بعد از غذای اصلی میل شود.
مصرف مقادیر بیش از مقدار توصیه شده، با مشورت پزشک یا داروساز صورت گیرد.
در صورت مصرف طبق مقدار توصیه شده، عوارض جانبی و مورد منع مصرف ندارد.
بسته بندی
جعبه محتوی 30 عدد قرص روکش دار سیترابن (3 بلیستر 10 عددی)