استئوکینون

استئوکینون، اولین مکمل کلسیم بدون رسوب
استئوکینون تنها مکمل کلسیم می باشد که علاوه بر کلسیم و ویتامین D₃، حاوی ویتامین ₇₋K₂ بوده و نقش بسیار موثری در پیشگیری و بهبود پوکی استخوان دارد، ضمن اینکه از رسوب کلسیم در کلیه ها، عروق، مفاصل و سایر بافت های نرم بدن جلوگیری می کند.
کلسیم کربنات 625 میلی گرم ویتامین دی 3 200 واحد ویتامین کا 7-2 45 میکروگرم ویتامین K₂ چیست؟
ویتامین k₂ از گروه ویتامین های محلول در چربی می باشد که نقش آن در افزایش تراکم و بهبود پوکی استخوان به اثبات رسیده است. این ویتامین توسط باکتری ها ساخته شده و در مواد غذایی روزمره ما کمتر یافت می شود. پژوهش ها و مطالعات بالینی جدید نشان می دهد که مصرف کلسیم به¬تنهایی و بدون حضور ویتامین K₂ نه تنها در جایگیری کلسیم در استخوان و بهبود شرایط بیماری موثر واقع نمی¬شود، بلکه ممکن است با رسوب کلسیم در عروق خونی یا سایر بافت های نرم بدن همراه باشد. این ویتامین سبب هدایت کلسیم از گردش خون به استخوان های درحال رشد یا بالغ و ذخیره کلسیم در آن ها شده و درعین حال از رسوب کلسیم در رگ ها، کلیه ها، غضروف ها و سایر بافت های نرم بدن جلوگیری می کند.
انواع ملح کلسیم
مکمل های کلسیم با املاح گوناگون مانند کربنات، سیترات و غیره در داروخانه ها موجودند. نقش املاح در میزان جذب کلسیم از روده به خون تاثیر دارد. ملح کربنات دارای 40% کلسیم خالص می باشد، درحالیکه در ملح سیترات تنها 21% کلسیم قابل جذب وجود دارد. بنابراين مقدار كلسيمي كه نهايتاً از راه مصرف صحیح كربنات كلسيم به بدن مي‌رسد بيشتر از سيترات كلسيم است. درعین حال مکمل های دارای سیترات با وجود مقدار کمتر کلسیم، قیمت بالاتری نیز نسبت به مکمل های دارای کربنات دارند.
مصرف کلسیم و نگرانی از تشکیل سنگ کلیه
مصرف کلسیم به مقدار لازم و طبق میزان مورد نیاز، برای تامین سلامت استخوان ها ضروری است. علت اصلی تشکیل سنگ های کلیه، افزایش غلظت ادرار و رسوب مواد دفع شده توسط کلیه ها در مجاری ادراری می باشد. مصرف روزانه آب ساده به مقدار کافی و کاهش غلظت ادرار از بهترین راه های پیشگیری از سنگ کلیه می باشد. درضمن مصرف لیموترش و سایر مرکبات نیز به دلیل داشتن یون های سیترات از راه های موثر در جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیوی می باشد.
موارد مصرف:
- پیشگیری و درمان پوکی استخوان
- کاهش دردهای استخوانی
- تقویت استخوان سازی در سنین رشد
- مناسب برای مادران باردار و شیرده
- پیشگیری از پوکی استخوان در دوران یائسگی
- جلوگیری از رسوب کلسیم در رگ ها، کلیه ها، مفاصل، پوست، ریه، ...
- ترمیم سریع تر شکستگی های استخوانی
- سلامت قلب و عروق
- پیشگیری از پوکی استخوان در مصرف کنندگان داروهای کورتونی
نحوه صحیح مصرف
روزانه یک الی دو عدد قرص استئوکینون بعد از غذا با یک لیوان آب میل شود.
شکل و اندازه قرص استئوکینون به نحوی است که بلع آن بسیار آسان بوده و به علت روکش دار بودن، فاقد عوارض گوارشی می باشد.