فرودین

اولین مکمل آهن به فرم پلت بیس گلیسینات
محتوی آهن و سایر ویتامین های لازم برای رفع کم خونی
کم خونی چیست؟
کم خونی ناشی از فقر آهن شایع ترین اختلال سوءتغذیه ای در جهان است که اغلب گریبانگیر کودکان و نوجوانان در سنین رشد و همچنین جمعیت بانوان در سنین تولید مثل می گردد. در کم خونی فقرآهن، تعداد گلبول های قرمز خون و میزان هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز کاهش می یابد و در نتیجه رساندن اکسیژن به سلول های بدن و دفع دی اکسیدکربن از آنها مختل می گردد. علائم کم خونی شامل احساس خستگی مفرط و زودرس همراه با ضعف و بیقراری، عدم تمرکز در کارها، رنگ پریدگی، نفس نفس زدن با فعالیت مختصر، سردرد، سندرم پای بیقرار، تپش قلب و اضطراب بی دلیل و در موارد پیشرفته ریزش مو می باشد. تحقیقات جدید نشان داده اند کمبود آهن در کودکان سبب اختلالات یادگیری، تفکر و حافظه می شود. برای پیشگیری از این اختلالات دریافت میزان کافی آهن از طریق رژیم غذایی یا از مکمل های دارای آهن توصیه می شود.
امروزه برخی مکمل های آهن بطور ویژه برای آزادسازی آهسته آهن در دستگاه گوارش تهیه شده اند ولی تحقیقات نشان داده اند که فرآورده های آهسته رهش آهن، زیست فراهمی کمی دارند زیرا ممكن است در زمان عبور از دوازدهه دارو را آزاد نكرده و آهني جذب نشده باشد. به دلیل مشکل آزاد شدن آهن در ترکیبات آهسته رهش، فرمولاسیون مکمل فرو-دین برای آهسته رهش بودن طراحی نشده است، ولی در عوض بخاطر ترکیب ویژه با بیس گلیسینات (پروتئین) از جذب بالاتری نسبت به سایر فرم های آهن (دو برابر سولفات) برخوردار است. متخصصان تغذیه بر این باورند که همراه بودن پروتئین با آهن در غذا سبب افزایش جذب آهن می شود و شاید به همین دلیل باشد که منابع حیوانی آهن و گوشت ها زیست فراهمی بالاتری دارند، چون این مواد غذایی غنی از پروتئین نیز می باشند.
همچنین مطالعات بالینی جدید نشان داده که کم کردن دز آهن لازم، در ترکیب با بیس گلیسینات، سبب کاهش عوارض گوارشی ناشی از دریافت زیاد آهن خوراکی می شود.
ویتامین C به عنوان قویترین افزایش دهنده جذب آهن شناخته شده است. این ویتامین در صورت مصرف همزمان با آهن، می تواند آهن فریک را به آهن فرو احیا کرده و مقدار جذب آن را از روده افزایش دهد. در مکمل فرو-دین برای بالا بردن مقدار جذب آهن، ویتامین C نیز افزوده شده است.
علاوه بر آهن، دو ریزمغذی اسید فولیک و ویتامین B₁₂ نیز در ساخته شدن گلبول های قرمز نقش اساسی دارند. گاهی اوقات با مصرف آهن کافی، کم خونی بهبود نمی یابد که به علت نقص اسیدفولیک و ویتامین B₁₂ بدن می باشد. مکمل فرو-دین با داشتن این ریزمغذی های مهم در امر خونسازی، ترکیبی بسیار سودمند در پیشگیری از کم خونی برای کودکان، نوجوانان، جمعیت بانوان در سنین تولید مثل، بارداری و شیردهی می باشد.
موارد مصرف
• کم خونی فقر آهن، اسید فولیک و ویتامین B₁₂
• کمبود آهن رژیم غذایی
• دختران نوجوان و بانوان در سنین تولید مثل
• کودکان و نوجوانان
• قبل از بارداری برای پیشگیری از ناهنجاری های نقائص لوله عصبی در جنین
• دوران بارداری و شیردهی
• پیروی از رژیم های گیاهخواری
• مصرف مکمل آهن می تواند سبب تقویت یادگیری، حافظه و تفکر در کودکان دچار فقر آهن شود.
• هوموسیستئینمی حساس به فولات
• ورزشکاران
• ریزش مو ناشی از کمبود آهن
نحوه مصرف
روزانه 1 الی 2 عدد ترجیحاً با معده خالی و در صورت عدم تحمل همراه با غذا میل شود. از مصرف همزمان با لبنیات، چای و قهوه خودداری شود. پس از بهبود علائم آزمایشگاهی کم خونی، جهت پر کردن ذخایر آهن بدن بنا به تجویز پزشک مصرف فرآورده 3 الی 6 ماه ادامه می یابد.